Katarzyna Dunat's profile

Schronisko z punktem pomocy dla żółwi morskich


Schronisko z punktem pomocy dla żółwi morskich na Zakynthos

Schronisko z punktem pomocy dla żółwi morskich jest rozwiązaniem opracowanym z myślą o przybyłych do Narodowego Morskiego Parku Zakynthos wolontariuszach oraz o zagwarantowaniu odpowiedniej opieki chorym żółwiom morskim. Obiekt zlokalizowany przy plaży daje możliwość kontrolowania terenów wylęgu żółwi i ochronę ich gniazd. 

Zakynthos jest wyspą znajdującą się na Morzu Śródziemnym. W okresie letnim, w obrębie wyspy występuje nietypowe zjawisko - migracja zagrożonych wyginięciem żółwi morskich Caretta Caretta na teren Zatoki Laganas. Gady wpływają do zatoki i na tamtejszych plażach składają jaja. Czas letni jest okresem kiedy duża liczba turystów decyduje się na wypoczynek na tamtejszych terenach. Skutkiem wzrastającej turystyki są częste zakłócanie terenów lęgowych na plażach            i wypadki na morzu z udziałem statków turystycznych i żółwi. Wolontariusze chroniący żółwie stacjonują w obozach kempingowych znajdujących się wiele kilometrów od plaż, przy których pracują. 

Celem opracowania było stworzenie schroniska dla wolontariuszy dostępnego na okres migracji żółwi możliwie jak najbliżej plaży i wyposażenie go w dodatkowy punkt pomocy dla  chorych żółwi morskich. Ideą projektu był żółw morski. W wyniku tego uzyskano obiekt, którego zewnętrzna bryła jest parafrazą skorupy żółwia. Pokryta jest lekką, częściowo transparentną elewacją tworzącą zadaszenie i główną osłonę przed dużą ilością słońca. W środku struktury umieszczone są dwa mniejsze elementy – część dla wolontariuszy i część dla żółwi. Całość posiada wspólny taras. Docelowo obiekt przeznaczony jest dla 20 osób, dodatkowo może pomieścić 5 żółwi morskich potrzebujących pomocy. Obiekt zapewnia podstawowe funkcje schroniska, czyli gwarantuje pomieszczenie higieniczno-sanitarne, techniczne i przestrzeń kuchenną z jadalnią, które znajdują się na parterze oraz pomieszczenie sypialne usytuowane na piętrze. Każdy z wolontariuszy ma zapewnione miejsce do przechowywania swojej odzieży i sprzętu. Bryła podobnie jak skorupa żółwia budynek chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, przed niebezpieczeństwami z zewnątrz i jest kompaktowym domem, który zamieszkiwany jest przez ludzi. 
  
Aby zapewnić odpowiedni komfort, zmniejszyć koszty utrzymania obiektu i wpłynąć na jego zrównoważony charakter zastosowano systemy pasywne i aktywne. Do kierunku wiatru zorientowano budynek na działce tak, aby uzyskać najlepsze jego przewietrzanie. Kształt skorupy tworzy zadaszenie a duża ilość słońca dostarcza prąd i ciepłą wodę użytkową poprzez panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zamontowane na południowej stronie elewacji. W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy obiekt posiada szkieletową konstrukcję drewnianą wypełnioną wełną mineralną. W budynku zastosowano potrójne refleksyjne szkło, które ogranicza przenikanie energii słonecznej do pomieszczeń i zapobiega przegrzewaniu się wnętrz. Od zewnątrz budynek przykryty jest elewacyjnym profilem kompozytowym z włókna szklanego, które chroni przed promieniowaniem UV. Dodatkowo by budynek był odporny na trzęsienia ziemi wykorzystano system antysejsmicznej izolacji na poziomie fundamentów. Projektowany obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

Powstała forma wyróżnia się na tle hotelowych kurortów i w ten sposób ma przyczyniać się do popularyzowania problematyki regionu. Obiekt tworzy przyjazną przestrzeń i zapewnia integrację wolontariuszy. Wyposażenie gwarantuje lepsze warunki niż na dostępnych obozach kempingowych.
dyplom inżynierski 2017/2018
promotor: dr hab. inż. arch. Anna Bać
Schronisko z punktem pomocy dla żółwi morskich
Published:

Schronisko z punktem pomocy dla żółwi morskich

Published: